Płuca wyglądają jak popcorn – uwaga na e-papierosy!

Kobieta paląca e-papierosa
Płuca popcornowe to potoczna nazwa zarostowego zapalenia oskrzelików, fot. Maxim Chuev / Melica
ikona podziel się
Opublikowano: 27.03.2024 r., 17:51 | Autor: Paulina Zambrzycka
Ostatnio coraz częściej mówi się o tzw. popcornowych płucach. Pod komicznie brzmiącym terminem kryje się rzadka i poważna choroba układu oddechowego, mianowicie zarostowe zapalenie oskrzelików. Sprawdź, jak przebiega i co ma wspólnego z e-papierosami.

Popcornowe płuca – co to takiego?

Płuca popcornowe to potoczna nazwa zarostowego zapalenia oskrzelików. To rzadka i groźna choroba, która atakuje cześć układu oddechowego położoną pomiędzy pęcherzykami płucnymi a oskrzelami. Gdy do niej dochodzi, w ścianach oskrzelików pojawia się stan zapalny. Następnie ściany się pogrubiają i powstają guzki zapalne. Niestety, prowadzi to do tworzenia się blizn i zwężenia rozgałęzień oskrzeli. Może dojść również do zamknięcia ich światła, w wyniku czego następują silne duszności. Wszystko przez utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Najczęściej do powstawania popcornowych płuc prowadzi wdychanie toksycznych substancji.

Absurdalnie brzmiący termin utworzono w 2000 roku, gdy po raz pierwszy udało się zidentyfikować chorobę. Rozpoznano ją wśród pracowników fabryki produkującej prażoną kukurydzę, którą można przyrządzać samodzielnie w mikrofalówce. Pracownicy firmy wdychali w pracy diacetyl – substancję, która nadaje popcornowi maślany aromat i smak. Dokładnie te same objawy wykazują osoby zatrudnione przy chemicznej syntezie substancji. W związku z tym w wielu państwach nałożono ograniczenia dotyczące dodawania diacetylu do pożywienia. Co zaskakujące, spożywanie żywności z tą substancją nie jest tak groźne, jak wdychanie diacetylu.

Termin spopularyzowany został również po badaniu niejakiej 20-letniej Abby Flynn, która przez długi okres paliła e-papierosa. Gdy silne napady kaszlu i duszności nie pozwalały jej zaczerpnąć powietrza, udała się do szpitala. Tam podano jej tlen i zrobiono badanie RTG płuc. Okazało się, że przypominają z wyglądu… popcorn. Medycy zdiagnozowali u kobiety silne zapalenie oskrzelików wywołane paleniem elektronicznego papierosa.

Przyczyny i objawy choroby

Narażenie na toksyczne opary nie jest jedyną przyczyną powstawania zarostowego zapalenia oskrzelików. Do choroby doprowadzić mogą również układowe choroby tkanki łącznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów), a także stosowanie penicylaminy lub leków ze związkami złota. Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się popcornowych płuc są też infekcje wirusowe (odra lub grypa), ekspozycja na dwutlenek azotu i zakażenie mykoplazmą.

Zarostowe zapalenie pęcherzyków nie występuje jako jednostka chorobowa w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Sklasyfikowana została w kategorii „innych przewlekłych obturacyjnych chorób płuc”. Do podstawowych objawów popcornowych płuc zaliczamy: gorączkę, kaszel, duszności, ogólne zmęczenie, świszczący oddech i nocne poty.

Mężczyzna palący e-papierosa
W elektronicznych papierosach jest m.in. nikotyna, która uzależnia, fot. ldprod

Co wspólnego z popcornowymi płucami mają e-papierosy?

Popularność papierosów elektronicznych nie maleje. Na mieście zaobserwować można olbrzymie zafascynowanie e-papierosami, zwłaszcza wśród młodych dorosłych. Wielu ludzi uznaje je za zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywę dla klasycznych papierosów. Od dawna eksperci ostrzegają jednak przed tym, aby nie wybierać „mniejszego zła”, bo takie nie istnieje. Wykorzystywanie elektronicznych papierosów w procesie rzucania palenia również nie jest najrozsądniejszym pomysłem. E-papierosy nie są obojętne dla naszego zdrowia. Zawierają mnóstwo toksycznych związków, które potrafią powoli degradować organizm.

W elektronicznych papierosach jest m.in. nikotyna, która uzależnia. Poza tym uszkadza komórki mózgu i zaburza rozwój płodu. Wpływa też na zmiany w układzie oddechowym. Zawarte w liquidach do e-papierosów związki smakowo-zapachowe zwiększają ryzyko infekcji. Przyczyniają się również do wystąpienia nieprzyjemnych objawów – świszczącego oddechu, duszności i kaszlu. Diacetyl obecny w wielu rodzajach elektronicznych papierosów powoduje popcornowe płuca.

Schorzenie to jest niestety nieodwracalne, jednak stan pacjenta może się ustabilizować. W leczeniu czasami konieczne może okazać się stosowanie tlenoterapii. Leczenie popcornowych płuc opiera się przede wszystkim o antybiotykoterapię oraz sterydy, aby zatrzymać procesy zapalne w układzie oddechowym. Jeśli choroba zostanie wykryta za późno, jedyną metodą leczenia może okazać się przeszczep płuc.

Źródła:

  • https://www.doz.pl/czytelnia/a17975-Popcornowe_pluca__co_to_za_choroba?fbclid=IwAR21v_fwdavGLbeX68uTgQBFvFmLN0Cn2c1N4UFvqP5gIqyMNXTIwhlGlm0
  • https://zdrowie.interia.pl/zdrowie/uklad-oddechowy/news-popcornowe-pluca-zapieraja-dech-prowadza-do-niewydolnosci-pl,nId,6609243
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto