Brak magnezu i witaminy B6 – czym grozi?

Produkty spożywcze, które zawierają witaminę B6
Suplementacja witaminy B6 i magnezu jest bardzo ważna, fot. bit24
ikona podziel się
Opublikowano: 02.03.2024 r., 13:03 | Autor: Paulina Zambrzycka
W dzisiejszym świecie dużo czasu poświęcamy zdrowiu psychicznemu oraz fizycznemu. W związku z tym zwracamy uwagę, jakie witaminy i mikroelementy przyjmujemy. Niektóre z nich pełnią kluczową funkcję w funkcjonowaniu organizmu. Wśród nich wyróżniają się magnez i witamina B6, których niedobór może nieść poważne konsekwencje zdrowotne.

Magnez i witamina B6 – do czego potrzebne?

Magnez i witamina B6 są bardzo ważne dla każdego z nas. Ich niedobór może manifestować się w różnej formie, np. zmniejszeniem odporności czy zaburzeniami neurologicznymi. Z kolei długotrwałe niedobory grożą pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego. Zacznijmy od magnezu, którego rola w organizmie ludzkim jest nieoceniona. Co warto wiedzieć o istocie magnezu w naszym życiu?

  • Jest obecny w mięśniach, tkankach miękkich i tkance kostnej.
  • Stabilizuje cząsteczki ATP, które są niezbędne do transportu energii wewnątrz komórek.
  • Bierze udział w transporcie potasu i sodu.
  • Wspiera budowę zdrowych zębów i kości.
  • Jest kluczowy dla prawidłowej pracy nerwów i mięśni.
  • Przyspiesza wchłanianie wapnia, chroniąc organizm przed zakwaszeniem.

Witamina B6 znana jest z kolei jako pirydoksyna. Jest ważna, ponieważ pełni ważną funkcję w procesach biologicznych. Co należy wiedzieć o tej witaminie?

  • Wspiera metabolizm białek – przekształca je w aminokwasy niezbędne do budowy np. hormonów, tkanek czy enzymów.
  • Uczestniczy w syntezie DNA, co jest kluczowe dla procesu podziału komórek.
  • Jest niezbędna do produkcji hemoglobiny transportującej tlen do krwi.
  • Jest potrzebna dla zdrowia układu nerwowego – pomaga produkować neuroprzekaźniki.
  • Pomaga regulować poziom homocystein, co zmniejsza ryzyko chorób serca.

Jakie są objawy niedoboru magnezu i witaminy B6?

Brak magnezu najczęściej rozpoznać można po wahaniach nastroju. U osób cierpiących na jego niedobór pojawia się ospałość, szybkie uczucie znużenia i zmęczenia, drażliwość i problemy ze snem. Coraz częściej występują stany lękowe, skurcze mięśni, drżenie powiek i kołatanie serca. W celu zdiagnozowania magnezu należy wykonać stężenie pierwiastka w surowicy krwi żylnej lub osoczu. Do badania należy podejść na czczo, zachowując minimum 12 godzin przerwy od spożywania posiłku. Dzień przed badaniem nie można też narażać się na stres.

Jeśli chodzi o objawy niedoboru witaminy B6, może manifestować się poprzez popękane usta (np. w kącikach). Pojawia się też nagła zmienność nastroju, przez co zwiększa się ryzyko depresji. Brak witaminy B6 wiąże się również ze spadkami energii i uczuciem ciągłego zmęczenia. Przez nieodpowiednią ilość GABA (kwas gamma-aminomasłowy) pojawić się mogą drgawki. Dochodzi też do tików rąk, szarpania nóg, skurczów mięśni, przewracania oczami czy nawet utraty przytomności i napadów padaczkowych. Niedobór witaminy B6 objawia się zawrotami głowy i bezsennością, a także drętwieniem kończyn i uczuciem chłodu. Czasami pojawia się tzw. błyszczący język, który jest bardzo tkliwy i opuchnięty. Nietypowym objawem może być swędząca, czerwona wysypka.

Produkty spożywcze, które zawierają magnez
Suplementacja magnezu ma ogromne znaczenie dla organizmu, fot. airborne77

Magnez i witamina B6 a wpływ na zdrowie psychiczne

Magnez i witamina B6 oddziałują na siebie i wspierają się nawzajem. Dzięki witaminie B6 magnez łatwiej wchłania się do organizmu. Poza tym witamina B6 ułatwia transport mikroelementu do komórek organizmu. Magnez i witamina B6 poprawiają prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu energetycznego oraz wspierają działanie układu nerwowego. Dzięki nim zmniejsza się uczucie znużenia, a kości, zęby i mięśnie stają się zdrowsze. Jeśli borykasz się z niedoborem magnezu lub witaminy B6, powinieneś je suplementować.

O suplementacji powinny pomyśleć również osoby, które potrzebują wesprzeć prawidłowe funkcje psychologiczne lub układ nerwowy. Magnez i witamina B6 przyczyniają się bowiem do poprawy nastroju, zredukowana stresu czy polepszenia jakości snu. Regularnie dostarczając do organizmu odpowiednią dawkę witaminy B6 i magnezu, można pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie psychiczne, ale też fizyczne.

Substancji tych warto szukać również w pożywieniu. Magnez znajdziesz np. w orzechach, nasionach, kakao, zielonych warzywach liściastych i produktach zbożowych. Z kolei witamina B6 występuje w jajach, rybach, mięsie, warzywach liściastych i produktach mlecznych. Znajdziesz ją też w niektórych nasionach i orzechach. Mimo że magnez i witamina B6 są dostępne w składnikach spożywczych, osoby z wysokim niedoborem mogą wymagać dodatkowej suplementacji. Nie rób tego jednak na własną rękę, a skonsultuj z lekarzem lub dietetykiem.

Źródła:

  • https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/suplementy-i-odzywki/to-najlepsze-polaczenie-pierwiastka-zycia-z-witamina-niezastapione-dla-ciala-i-ducha-aa-CG6A-uPP7-y6m1.html#google_vignette
  • https://www.gdziepolek.pl/artykuly/magnez-co-ma-do-niego-kawa-stres-i-wit-b6
  • https://www.pharmasis.pl/blog/post/na-co-pomaga-magnez-b6/
  • https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,9-znakow--ze-twoj-organizm-domaga-sie-witaminy-b6,artykul,88904103.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto