Podpuchnięte oczy – przyczyny

Jak powstają cienie i obrzęki limfatyczne?

Limfa to jeden z podstawowych płynów tkanki łącznej. Jej zadaniem jest ochrona przed zakażeniami i wydalanie substancji niebezpiecznych dla organizmu. Zapewnia dopływ do krwi komórek odpornościowych. Obrzęki limfatyczne występują zawsze, kiedy mamy zaburzone krążenie tego płynu w organizmie. W niektórych miejscach ciała zastój limfy zdarza się częściej niż w innych.

Zastój limfy następuje w sytuacjach, kiedy mięśnie nie są w stanie zapewnić jej prawidłowego krążenia. Przyczyn może być kilka: niewłaściwa dieta, niedostatek ruchu, starzenie się organizmu lub genetyczna skłonność do słabszego krążenia. Może być też objawem poważniejszych chorób. Wówczas trzeba przeprowadzić dokładne badania.

Podpuchnięte oczy to jeden z najczęstszych objawów zastoju limfy. Wynika to z faktu, że skóra w tych okolicach jest delikatniejsza, a mięśnie mimiczne pracują słabiej. Do powstawania obrzęków najczęściej dochodzi w nocy.

Nieco innym problemem są cienie pod oczami oraz tzw. doły czy dolina łez. Te powstają w wyniku zanikania tkanki tłuszczowej w wybranym punkcie. Pojawienie się cieniów może być wynikiem niewyspania lub wiotczenia skóry z wiekiem. To one tworzą tzw. podkowy, czyli wyraźnie widoczne ciemniejsze obszary pod dolną powieką.

Co do dołów, czyli wgłębienia w okolicach oczu, są one wynikiem zapadania skóry, najczęściej w wyniku niedoboru tkanki tłuszczowej. Mogą wynikać z kształtu twarzoczaszki. Ich likwidację można przeprowadzić aplikując pod skórę kwas hialuronowy lub polimlekowy.

Kto jest najbardziej narażony na opuchnięcia?

W zależności od rodzaju podków pod oczami i częstości ich występowania można mówić o skłonności genetycznej, przyczynie chorobowej lub nieodpowiednim trybie życia.

Na powstawanie cieni może wpływać niedostatek snu. W tym przypadku po prostu wystarczy się wyspać. Opuchlizna może występować u osób, które prowadzą ogólnie niezdrowy tryb życia. Przede wszystkim mało się ruszają, są uzależnione od używek (zwłaszcza papierosów) oraz nieprawidłowo się odżywiają.

Jeżeli opuchnięciom towarzyszy tendencja do obrzęków limfatycznych w innych miejscach ciała, to powinniśmy się przebadać. Możliwe, że ma to związek z zaburzeniami układu hormonalnego lub chorobami serca. Nie trzeba od razu wpadać w panikę, najczęściej wystarczy po prostu więcej ruchu i zdrowsze nawyki żywieniowe. Warto jednak sprawdzić czy nie potrzebujemy specjalistycznego leczenia.

Na podpuchnięte oczy narzekają przede wszystkim osoby starsze. Krążenie i praca mięśni nie jest u nich tak sprawna, jak w młodym ciele. To nie znaczy, że nic nie da się zrobić. Masaże, ćwiczenia i utrzymanie odpowiedniej diety powinny poprawić wygląd. Przy okazji poprawią również samopoczucie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć zaskórniki krok po kroku.

Jak zlikwidować worki pod oczami?

Domowe sposoby na worki pod oczami

W zależności od tego z jaką opuchlizną mamy do czynienia istnieją różne domowe sposoby na pozbycie się jej. Oto pięć z nich:

  1. Okłady chłodzące – czasami wystarczy nawet odrobina lodu czy nawilżonego płatka kosmetycznego z lodówki, żeby zlikwidować opuchnięcia pod oczami. Jeżeli chcesz uniwersalnej odpowiedzi jak zlikwidować worki pod oczami, to chłodne okłady na oczy są chyba najlepszą z możliwych. Jednak często ważna jest zawartość okładu. Dzięki temu ma on dodatkowe działanie.
  2. Okłady na oczy z ziemniaka, ogórka i jabłka – do domowych sposobów zalicza się okłady plastrami różnych warzyw i owoców. Z tego co zwykle mamy pod ręką najlepsze są surowe ziemniaki, schłodzone w lodówce i ogórki. Chłodne plastry ogórka nie tylko pomagają pozbyć się opuchlizny. Są najlepszym sposobem, żeby zlikwidować cienie pod oczami.
  3. Okłady ziołowe – istnieje wiele ziołowych okładów na oczy. Warto spróbować rumianku, świetlika, zielonej herbaty.
  4. Okłady z ciepłej herbaty – leczenie podpuchniętych oczu za pomocą ciepłych torebek herbaty lub wacików nasączonych ciepłą herbatą opiera się na nieco innej zasadzie. Dzięki rozgrzaniu poprawia się krążenie. To pozwala przezwyciężyć zastój limfy w tym miejscu.
  5. Masaż limfatyczny – masaż nie tylko pomaga w likwidacji worów pod oczami. Poprawia krążenie wokół oczu, co może wpłynąć na poprawę wzroku i uśmierzyć bóle w okolicach powiek i zatok.
Kobieta nakładająca okład w postaci płatków żelowych pod oczy, a także informacje, jak zlikwidować worki pod oczami
Jak zlikwidować worki pod oczami krok po kroku, czyli najlepsze sposoby na to, jak usunąć worki pod oczami i cienie domowymi sposobami

Zaletą domowych sposobów jest to, że można wypróbować kilka z nich, nie wydając niepotrzebnie pieniędzy. Jeżeli jednak nie jesteśmy zadowoleni z efektu, to możemy wypróbować kosmetyki oraz zabiegi kosmetyczne.

Kosmetyki zmniejszające wory pod oczami

Regularne stosowanie niektórych kosmetyków pozwoli pozbyć się obrzęków limfatycznych. Poprawi też koloryt i ogólny wygląd skóry. Szczególnie polecane są żele ze świetlikiem. Delikatna konsystencja pozwala łatwo nanieść i odpowiednio nawilżyć skórę. Świetlik rozjaśnia cienie, poprawia szczelność naczyń krwionośnych, likwiduje stany zapalne i alergie. Dzięki temu doskonale radzi sobie z obrzękami i innymi niedoskonałościami wokół oczu.

Z podkowami i cieniami najlepiej radzą sobie kosmetyki zawierające kwas hialuronowy. Pomaga on też zlikwidować i wypełnić doły pod oczami.

Kosmetyki poprawiające krążenie to również żele z arniką. Arnika pomaga zlikwidować obrzęki, stany zapalne. Działa też nawilżająco i ujędrniająco na skórę. Ma wszystkie właściwości, które są niezbędne, żeby pomóc w pozbyciu się worów pod oczami.

Jak zapobiec powstawaniu obrzęków?

Jeżeli naprawdę chcemy zadbać o zdrowy wygląd, to nie wystarczy pytanie jak zlikwidować worki pod oczami. Najlepiej jest, w miarę możliwości, zapobiec ich powstawaniu. Jak już wspomniano przyczyną ich powstawania może być nieprawidłowe odżywianie i niezdrowy tryb życia.

Dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka obrzękami jest większa ilość ruchu w ciągu dnia. Spacer na świeżym powietrzu czy kilkanaście minut ćwiczeń powinno pomóc. Najlepiej też zapobiec tworzeniu się obrzęków robiąc codziennie masaż oczu i twarzy. W internecie bez problemu znajdziecie kilka przepisów na takie masaże. Mają one dodatkowo działanie pobudzające i odstresowujące, więc warto przeprowadzić je np. podczas przerwy w pracy.

Odpowiednia dieta pozwoli zapobiec powstawaniu podków, obrzęków i cieni pod oczami. Szczególnie ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin C, E i A.

Stosując się do powyższych zaleceń powinniście szybko zauważyć poprawę we własnym wyglądzie i samopoczuciu.

ikona podziel się Przekaż dalej