Szlifowanie drewna – co warto wiedzieć?

Narzędzia – jak je wybrać?

Żeby móc obrabiać drewno, wcale nie trzeba mieć z nim wielkiego doświadczenia. Ważne jednak, by wybrać do tego procesu odpowiednie narzędzie. Może być ono albo ręczne, albo elektryczne. Wszystko zależy od tego, ile wysiłku jesteś w stanie włożyć w swoją pracę oraz jak wiele czasu posiadasz na to, by wyszlifować drewno. Gdy zdecydujesz się szlifować drewno papierem ściernym, to praca potrwa na pewno znacznie dłużej. Jednak, papier ścierny to jednocześnie lepsza opcja dla kogoś, kto jeszcze w ogóle nie miał styczności z obróbką drewna. Pracując ręcznie, na pewno mniej też uszkodzisz drewno.

Szlifierki do drewna będą lepsze, gdy masz już nieco doświadczenia w obrabianiu drewna. Szlifierka oscylacyjna do drewna może przyspieszyć pracę, a także ułatwić równomierne ścieranie płaszczyzn. Oprócz oscylacyjnej, szlifierek na rynku jest naprawdę sporo – jednak o nich pomówimy sobie nieco później.

W jaki sposób wyszlifować meble papierem ściernym?

Zastanawiasz się, czym szlifować drewno? Otóż, papier ścierny będzie najlepszy dla każdego „zielonego” w temacie. Dzięki niemu możesz pracować z meblami o:

  • skomplikowanym kształcie,
  • wyrytych żłobieniach,
  • rzeźbionych zdobieniach.

Papier ścierny pozwala dotrzeć w różne zakamarki, a także lepiej pracuje się nim na niewielkiej powierzchni, z zagięciami czy kątami. W dodatku, cena papieru ściernego jest zdecydowanie niższa od szlifierek. Możesz też pracować z jego pomocą wszędzie i zawsze – niezależnie od obecności prądu. Pamiętaj, że pracować z papierem ściernym jest też dość łatwo pod warunkiem, że będziesz obrabiał nim np. meble wykonane ze średnio twardego oraz miękkiego drewna:

  • topoli,
  • bali,
  • lipy,
  • osiki,
  • wierzby,
  • sosny,
  • jodły,
  • świerku.

Oprócz papieru ściernego w rolce czy arkuszu, zakupić możesz również folię ścierną lub płótno ścierne. Folię możesz używać do szlifowania na mokro, ponieważ jest bardziej elastyczna. Płótna wykazują zaś posobne cechy, jednak są sztywniejsze i kosztują już nieco mniej! Jeśli planujesz prace renowacyjne, może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwaniu farby olejnej z drewna.

Jak zeszlifować drewno przed malowaniem?

Jakim papierem ściernym szlifować drewno?

To zależy, co chcesz nim szlifować. Powinno się zacząć od najgrubszego papieru, a później stopniowo „przerzucać” na ten najdrobniejszy. Zanim jednak będziesz zmieniał jego granulację, koniecznie usuwaj pył z drewna. Jakim papierem ściernym szlifować drewno? Otóż, wybór powinien być zależny od szlifowanej powierzchni. Pamiętaj, że gruby papier ścierny może uszkodzić drewno, z kolei ten drobny nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jeżeli chcesz obrabiać drewno miękkie, to stosuj papier o mniejszej granulacji (np. świerk czy sosna). Jeśli jednak chcesz spróbować poradzić sobie z twardym drewnem (jak drewno egzotyczne), powinieneś wybrać papier o pełnym nasypie.

Szlifowanie drewna szlifierką, oraz praktyczne porady, czym szlifować drewno
Szlifowanie drewna papierem ściernym krok po kroku oraz czym szlifować drewno

Papier ścierny to zatem najtańszy sposób na szlifowanie drewna. Oczywiście, to metoda dość czasochłonna, jednak też intuicyjna – zwłaszcza dla osoby początkującej w obróbce drewna. Nie zapominaj, że papier ścierny ma różną granulację – grube ziarno to sile działanie, a cieńsze oznacza mniejszą moc. I tak, np. papier P50 będzie doskonały do mocnego szlifowania, zaś papier o granulacji P1000 sprawdzi się w kosmetycznych poprawkach, np. wyrównywaniu krawędzi drewnianych mebli.

To, jaki rodzaj papieru ściernego wybierzesz, zależne powinno być ostatecznie od rodzaju drewna, jego powierzchni i techniki, z której chcesz korzystać. Zawsze szlifuj drewno wzdłuż słoi – inaczej zniszczysz jego powierzchnię! Jeżeli chcesz ścierać drewno:

  • na sucho – papier ścierny będzie najlepszym rozwiązaniem,
  • na mokro – zdecyduj się na folię lub namocz papier ścierny ok. 30 minut wcześniej, zanim zaczniesz szlifować drewno. Pamiętaj, że ta metoda pozwala zapobiec pyleniu drewna i łatwo dotrzesz dzięki niej do każdego wgłębienia.

Dobrze będzie też zagruntować powierzchnię mebli drewnianych przed ostatnim szlifowaniem, np. lakierem podkładowym.

Elektronarzędzia służące do szlifowania

Masz już doświadczenie w pracy z drewnem? A więc, możesz pokusić się o kupno elektronarzędzi. Wśród najbardziej popularnych, wyróżnić można chociażby:

  • szlifierkę taśmową – tego typu urządzenie pozwoli obrobić drewno duże i płaskie. Zazwyczaj sprzęt ten przeznaczony jest do pracy w liniowym zakresie ruchu. Ciężko będzie jednak poradzić sobie szlifierce z krawędziami czy kątami.
  • szlifierkę oscylacyjną i mimośrodkową – szlifierka oscylacyjna do drewna dobrze poradzi sobie z trudno dostępnymi fragmentami drewna. Nie jest może tak wydajna, jak taśmowa, jednak lepiej radzi sobie ze „szczegółami”. Szlifierką mimośrodkową możesz szlifować drewno w dowolnym kierunku, a oscylacyjną wyłącznie wzdłuż słoi – a więc, to doskonałe narzędzie wykończeniowe.
  • szlifierkę kątową – szlifierka kątowa to dość tanie urządzenie, więc przyda się każdemu początkującemu majsterkowiczowi. Aby móc nią jednak szlifować, należy wyposażyć się również w tarczę lamelkową albo specjalny dysk.

Oczywiście, szlifierka kątowa, taśmowa czy oscylacyjna to nie wszystkie – jest ich bowiem o wiele więcej. Którą z nich wybrać? To zależy, jaką pracę będziesz chciał wykonać przy pomocy urządzenia.

Pamiętaj, że…

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na metodę ręczną (papier ścierny) czy mechaniczną (elektronarzędzia), powinieneś zawsze pamiętać o podstawowych zasadach BHP. Nie ma więc mowy o wygładzaniu drewna gołą ręką – rękawice ochronne to podstawa bezpieczeństwa! Powierzchnia szlifowania jest duża bądź wiesz, że praca zajmie sporo czasu? Koniecznie załóż więc na twarz specjalną maseczkę przeciwpyłową, by ochronić swoje zdrowie!

ikona podziel się Przekaż dalej