Domowe sposoby z użyciem sody oczyszczonej

Co to jest soda oczyszczona i jakie ma zastosowanie w domu

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu (NaHCO) jest związkiem nieorganicznym z grupy wodorowęglanów. Występuje w postaci białego proszku. Ma ona odczyn lekko zasadowy. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma słabe działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie w domu, jako posty, domowy środek na różne problemy. Warto znać domowe sposoby z użyciem sody oczyszczonej, gdyż mogą się one przydać w przypadku, gdy zabraknie jakichś środków czystości. Soda jest szczególnie ceniona przez zwolenników naturalnych, domowych środków. Na przykład pozwala na robienie własnych, domowych środków czystości.

Domowe sposoby z użyciem sody oczyszczonej na różne dolegliwości

W lecznictwie stosuje się sodę na nadkwasotę i inne problemy. Wiele osób stosuje sodę jako domowe remedium na różne dolegliwości. Od wieków nasze babcie wiedziały jak działa soda oczyszczona na zaparcia lub soda na popękane pięty. Jako domowe sposoby na różne dolegliwości stosuje się okłady z sody, moczenie w wodzie z sodą, płukanki z sody czy picie wody z sodą. W niektórych przypadkach korzystne działanie sody zostało udowodnione naukowo, w innych zaś musimy wierzyć medycynie ludowej.

Soda oczyszczona na zaparcia i problemy z układem pokarmowym jest dobrze znaną metodą medycyny ludowej. Soda zobojętnia kwasy żołądkowe, dlatego też stosowana jest na refluks, nadkwasotę i zgagi. Łagodzi wzdęcia i gazy po zjedzeniu roślin strączkowych. Więcej porad na temat zastosowania sody znajdziesz w tym miejscu.

Soda na popękane pięty - jak stosować

Dlaczego cierpimy na twarde, popękane pięty

Skóra na stopach jest dużo grubsza niż na innych częściach ciała, dlatego ma tendencje do zgrubień i pękania. Dlatego też o skórę stóp należy szczególnie dbać, aby nie dopuścić do jej rogowacenia. Twarde, zrogowaciałe pięty mogą pękać. Początkowo pojawia się zażółcenie lub brązowienie skóry, która może dawać odczucie swędzenia lub pieczenia. W kolejnym etapie skóra zaczyna się łuszczyć i może pękać. Twarda, zrogowaciała skóra i pęknięcia stanowią nie tylko problem estetyczny, gdy nasze stopy brzydko wyglądają w letnich, otwartych butach. Jest to także nieprzyjemna dolegliwość utrudniająca życie, gdyż pęknięcia są bolesna i utrudniają chodzenie. Ważne jest, aby nie lekceważyć problemu lecz podjąć odpowiednie działania. Popękane pięty mogą zacząć krwawić, co może prowadzić do infekcji.

Przyczyną zrogowaciałych, pękających pięt jest odwodnienie skóry. Zazwyczaj pojawia się w wyniku noszenia niewygodnego obuwia lub niewłaściwej diety. Jednak dolegliwość ta może wystąpić także w wyniku niektórych chorób oraz otyłości. Pękające pięty mogą być objawem reumatyzmu. Osoby z cukrzycą powinny szczególnie zwracać uwagę na skórę stóp.

Domowe sposoby na pękające pięty - moczenie w sodzie i okłady z sody

Jeśli zauważymy, że ze skórą naszych stóp dzieje się coś niedobrego, warto o nie zadbać. Warto zatroszczyć się o wygodne buty, zdrowy tryb życia i zdrową dietę. Szczególnie ważne jest dostarczenie organizmowi witaminy A.

Najczęściej stosowanym, domowym sposobem jest ścieranie zrogowaciałej skóry pumeksem. Sposób ten jest jednak kontrowersyjny. Zaleca się raczej, aby nie robić tego samemu, lecz udać się do podologa, który odpowiednio zadba o stopy i fachowo usunie zrogowaciałą skórę.

Domowe sposoby na pękające pięty:

  • moczenie na przemian w zimnej i ciepłej wodzie,
  • kosmetyki do stóp z mocznikiem,
  • skarpetki złuszczające,
  • moczenie w wodzie z solą i naparami z ziół,
  • moczenie w wodzie z oliwą, płatkach owsianych lub płatkach mydlanych,
  • moczenie w sodzie oczyszczonej,
  • okłady z sody,
  • peeling z sody,
  • mleko z sodą do moczenia stóp,
  • wcieranie witaminy A w kroplach.

Jak stosować sodę oczyszczoną na pękające pięty

Soda oczyszczona na odczyn zasadowy, dlatego też doskonale zmiękcza naskórek stóp. Powoduje też rozjaśnienie i oczyszczenie skóry. Dzięki niej można łatwiej usunąć zrogowacenia skóry i martwe komórki. Przy użyciu sody efekt zauważymy niemal natychmiast. Soda działa profilaktycznie i zapobiegawczo, lecz będzie pomocna także wtedy, gdy pęknięcia już się pojawiły. Musimy jednak zabiegi powtarzać. Najlepiej stosować je profilaktycznie, co najmniej raz w tygodniu.

Dobrym sposobem jest peeling stóp przy użyciu sody. Robimy papkę z 2 łyżek sody i 1 łyżki wody. Papkę tą wcieramy w stopy i pozostawiamy na kilka minut. Następnie pastę z sody zmywamy. Dobrze jest dodatkowo namoczyć stopy w ciepłej wodzie przed nałożeniem pasty z sody. Na koniec osuszamy stopy i smarujemy kremem natłuszczającym.

Na popękane pięty doskonale działa również moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem 2 łyżek sody. Dodatkowo możemy również dodać kilka kropel olejku herbacianego lub lawendowego. Stopy moczymy przez 5 - 10 minut. Na zrogowaciały naskórek świetnie działa również mleko z dodatkiem sody. Mleko odżywia, wygładza i nawilża naskórek. Kąpiel robimy z pół litra przegotowanego, ciepłego mleka z 2 łyżeczkami sody. Stopy moczymy około 5 - 10 minut. Następnie warto wetrzeć w stopy krem natłuszczający i założyć skarpetki.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej