Co to jest kaloryczność i jak liczyć kalorie

Co to znaczy kaloryczność i dlaczego należy liczyć kalorie przy odchudzaniu

Coraz częściej zmagamy się z otyłością i nadwagą i szukamy rozwiązań. Najpopularniejsza teoria na temat odchudzania mówi, że należy zużytkowywać prawie całą dostarczaną organizmowi energię. Niegdyś ludzie odznaczali się dużą aktywnością fizyczną, dlatego też spalali dostarczany organizmowi budulec. Obecnie ruszamy się coraz mniej a jemy coraz więcej. Stąd pojawiła się teoria odchudzania oparta o kalorie. Wiele diet odchudzających opiera się o kaloryczność produktów żywnościowych. Staramy się tak dobrać dietę, aby dostarczać organizmowi tyle kalorii, ile spalamy w ciągu dnia. Stąd też zaleca się, aby liczyć kalorie przy planowaniu codziennego jadłospisu. Dlatego też pojawiły się pytania, ile kalorii ma banan, czy też, ile kalorii ma piwo. Zastanawiając się jak zrobić bigos krok po kroku, staramy się liczyć kcal poszczególnych składników i wybrać te najmniej kaloryczne.

Kalorie są jednostkami do mierzenia ciepła. Jedna kaloria ogrzewa 1g wody o 1 stopień Celsjusza. Mierzenie kalorii wykorzystuje się głównie w dietetyce, gdzie sprawdzamy, ile kalorii mają poszczególne produkty żywnościowe. Używamy wówczas jednostki kcal, czyli kilokalorii, która równa się 1000 kalorii. W kcal obliczamy zarówno kaloryczność produktów żywnościowych, jak i energię spożytkowaną przez organizm w trakcie aktywności fizycznej.

W kcal oblicza się, ile energii dostarcza organizmowi dany produkt spożywczy. Należy tak zaplanować dietę, aby przyjmować tyle kalorii, ile jesteśmy w stanie spalić w czasie normalnej aktywności fizycznej lub treningu. Energia niewykorzystana magazynowana jest w mięśniach i w wątrobie jako zapas energii na kolejny dzień. Jeśli jednak codziennie dostarczamy organizmowi zbyt dużo energii, zaczyna on ją gromadzić w tkance tłuszczowej. Czy można w łatwy sposób samodzielnie wyliczyć kalorie naszej diety? W rzeczywistości liczenie kalorii wcale nie jest takie proste.

Ilość kalorii niezbędna dla normalnego funkcjonowania, czyli metabolizmu i aktywności, jest indywidualna dla każdego człowieka. Zależy ona od takich czynników, jak płeć, wiek, masa ciała i aktywność fizyczna. Naturalne jest, że mniej kalorii potrzebują kobiety, osoby szczupłe, niskie, osoby prowadzące siedzący tryb życia i odznaczające się małą aktywnością fizyczną.

Trudność w liczeniu kalorii sprawiają również tzw. “puste kalorie”, czyli produkty, które dostarczają organizmowi wyłącznie energię, nie mają zaś żadnych, lub prawie żadnych składników odżywczych. Dlatego też licząc kalorie należy zwracać uwagą nie tylko na kaloryczność produktów, lecz także na zawartość składników potrzebnych organizmowi. Dla przykładu 500ml piwa ma tyle samo kalorii co 2 duże banany lub pół pączka. Banany zawierają oprócz tego witaminy, węglowodany i składniki mineralne. Natomiast pączek zawiera dużo węglowodanów, ale też dużo cukru. Dlatego też należy tak ustawić dietę, aby znalazły się w niej przede wszystkim produkty najmniej kaloryczne o największej zawartości składników odżywczych.

Ile kalorii ma piwo

Ile kcal ma butelka piwa

Panuje powszechne przekonanie, że piwo jest tuczące. Mówi się o “brzuszku piwnym”, gdyż alkohol ten jest obwiniany o tkankę tłuszczową zbierającą się w wydatnym brzuchu. Czy jest to prawda? Czy rzeczywiście butelka piwa może spowodować narastanie tkanki tłuszczowej. Sprawdźmy, ile kalorii ma piwo jasne, ciemne, pełne, pszeniczne i inne.

Jedna butelka piwa zawiera zwykle 500ml napoju. Przeciętnie 100g piwa ma przeciętnie 43 kcal. 500ml piwa waży 440g, dlatego też jedno piwo ma przeciętnie 189 kcal. Czy można zmniejszyć kaloryczność piwa? Niestety nie. Zero kcal wytwarza woda lub napary i herbatki ziołowe bez cukru. Natomiast w piwie za kaloryczność odpowiedzialny jest słód i różne dodatki. Dlatego też piwo ciemne jest bardziej kaloryczne niż piwo jasne.

Przeciętnie jedno piwo jasne, pełne, pszeniczne wytwarza 250 kcal. Natomiast jedno piwo ciemne daje aż 340 kcal. Więcej kalorii mają piwa smakowe, z dodatkami oraz słodzone. Natomiast najmniej kaloryczne jest piwo bezalkoholowe, gdyż jedna butelka daje tylko 187 kcal.

Czy popularne napoje alkoholowe są tuczące i ile mają kcal i które są najmniej kaloryczne

Wiemy już, ile kalorii ma piwo. Sprawdźmy teraz czy każdy alkohol jest tak samo kaloryczny. Okazuje się, że piwo jest jednym z najmniej kalorycznych alkoholi.

O ile 100g piwa daje 43 kcal, to 100g wina daje już około 83 kcal. Najmniej kaloryczne jest wino wytrawne. Im bardziej słodkie tym bardziej kaloryczne. Najbardziej kaloryczne jest słodkie wino czerwone, którego 120ml ma około 128 kcal.

Najbardziej kaloryczne są wódki smakowe. O ile 100g czystej wódki daje 220 kcal, to jej wersje smakowe i słodkie mają znacznie więcej kalorii. Natomiast whisky, tequila czy koniaki mają tyle samo kcal co wódka czysta.

Czy piwo jasne, pełne to puste kalorie - wartości odżywcze piwa

Warto pamiętać, że alkohol to tzw. puste kalorie. Większość napojów alkoholowych nie ma żadnych wartości odżywczych. Wbrew pozorom piwo nie składa się tylko z wody, cukru i alkoholu. Ma ono całkiem sporo wartościowych składników.

Piwo zawiera takie wartościowe składniki odżywcze jak:

  • witamina B6,
  • niacyna,
  • witamina B2,
  • witaminy A, D, H i E,
  • magnez,
  • fosfor,
  • potas.

Jeden litr piwa wypełnia dzienne zapotrzebowanie na takie pierwiastki jak: potas, fosfor i magnez. Piwo ma również właściwości przeciwbólowe. Według badań 1 litr piwa jest w stanie uśmierzyć ból głowy oraz inne dolegliwości bólowe.

Chmiel zawarty w piwie ma sporo polifenoli, które obniżają zły cholesterol, obniżają ryzyko wystąpienia miażdżycy i dobrze wpływają na serce. Co ciekawe, według najnowszych badań okazało się, że krzem zawarty w piwie dobrze wpływa na pamięć i obniża ryzyko chorób związanych z demencją.

Czy piwo jest tuczące

Co ciekawe, piwo ma najmniejszą wartość kaloryczną wśród wszystkich alkoholi, znacznie mniejszą od wódki i wina. Piwo zawiera także rybozyd nikotynamidu, czyli substancję, która zapobiega otyłości. Nie oznacza to jednak, że piwo nie jest tuczące. Piwo posiada wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że po jego spożyciu gwałtownie wzrasta poziom cukru we krwi, a następnie gwałtownie spada.

W przypadku piwa, największym problemem jest nie tyle jego kaloryczność co wypijane ilości. Piwa pijemy zwykle dużo, szczególnie że uchodzi za alkohol lekki, który można pić bezpiecznie. Ponadto połączenie alkoholu, węglowodanów i chmielu sprawia, że rośnie apetyt na tłuste potrawy. Po wypiciu piwa mamy głównie ochotę na tłuste i niezdrowe przekąski typu fast food i możemy ich zjeść więcej niż zwykle.

Ponadto piwo zawiera fitoestrogeny, które przypominają hormony żeńskie. Istnieje prawdopodobieństwo, że hormony te przyczyniają się do tworzenia tkanki tłuszczowej u mężczyzn. Nie zostało to jeszcze potwierdzone naukowo, lecz może być to przyczyna powstawania brzuszka piwnego u mężczyzn.

ikona podziel się Przekaż dalej