Najwyższy czas na pozbycie się nadmiaru rzeczy. Wiosenne porządki nie ominą żadnej szafki

Kobieta w pralni podczas wiosennych porządków szykująca się do sprzątania
Robienie porządków domowych na wiosnę może być nieco przytłaczające, fot. New Africa
ikona podziel się
Opublikowano: 11.03.2024 r., 11:03 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
W naszych mieszkaniach gromadzą się setki rzeczy. Kupujemy je lub dostajemy, uważamy, że na pewno się przydają. A potem kurzą się, albo są upchnięte gdzieś w tyle szafki. Wiosna to świetny moment, by pozbyć się ich na dobre. To najlepszy sposób, by oczyścić też umysł. Zobaczysz, że poczujesz ulgę.

Organizacja wiosennych porządków

Wiosenne porządki mogą wydawać się przytłaczające. Tak naprawdę są po prostu trudne, zwłaszcza jeśli chcemy zrobić po prostu wszystko na raz. Dlatego to takie ważne, żeby odpowiednio zaplanować wszystkie elementy wiosennego sprzątania.

Jest kilka strategii na to, jak dokładnie wysprzątać dom na wiosnę. Pierwszy z nich to podział mieszkania na strefy i sprzątanie każdego pomieszczenia osobno. Najpierw zacznij od sypialń, potem pokój dzienny, gabinet, łazienki i na końcu kuchnia. Łazienki i kuchnia powinny być na końcu, bo w tych pomieszczeniach najbardziej się bałagani. Jeśli zrobisz w nich porządek na początku, zanim skończysz sprzątać mieszkanie, znów zdąży się nabałaganić.

Drugi sposób na organizację porządków, to praca strefami. Najpierw przegląd wszystkich szaf, szafek, półek i szuflad, pozbycie się nadmiaru rzeczy, potem ścieranie kurzu, okna, armatura w łazience, a na końcu podłogi.

Usuwanie nadmiaru rzeczy

Obojętnie, jaki system organizacji wiosennych porządków przyjmiesz, nie unikniesz wyrzucania nadmiaru rzeczy i układania w szafach. Raz w roku warto zrobić taki przegląd. To, czego nie używasz, możesz sprzedać lub oddać komuś, komu bardziej się przyda.

Porządki nie mogą ominąć żadnej z tych kategorii rzeczy:

  1. Elektronika – na pewno masz bardzo wiele różnego rodzaju kabelków, ładowarek, naderwanych przewodów i starych słuchawek oraz baterie. Wyrzuć je do dedykowanych pojemników na elektrośmieci. Nieużywane telefony możesz sprzedać do komisu lub wystawić na portalach do sprzedaży rzeczy.
  2. Jedzenie i zapasy – robienie zapasów pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, ale niestety zbyt rzadko z nich korzystamy. Mamy tendencję do kupowania ciągle nowych rzeczy. Zapasy trzeba przejrzeć pod kątem obecności moli. Wszystkie nieszczelne pojemniki wymień na nowe. Wyrzuć rzeczy z przekroczoną datą ważności.
  3. Kosmetyki – przeterminowują się w zastraszającym tempie, ale czasami o tym nie pamiętamy. Wyrzuć stare pędzle do makijażu i gąbeczki. Wyrzuć wszystkie kosmetyki z nieaktualną datą ważności. Te, które nie przypadły ci do gustu, oddaj koleżankom i lub rodzinie. Nie zapomnij zweryfikować, czy twoje cienie do powiek, szminki i podkłady są w dobrym stanie i dobrej jakości.
  4. Zabawki dzieci – maluchy szybko wyrastają z zabawek. Warto je przejrzeć. Te, które są zniszczone i uszkodzone trzeba po prostu wyrzucić tak jak zapisane kolorowanki i wyczerpane pisaki. Te zabawki, puzzle i gry, którymi dzieci się nie bawią, można sprzedać lub oddać komuś z rodziny. Ktoś na pewno się z nich ucieszy.
  5. Dokumenty i szeroko rozumiane papiery – tutaj porządki są dość uciążliwe, ale konieczne. Jeśli nie masz porządku w „papierach”, trudno się pogubić. Dlatego koniecznie przejrzyj wszystkie kartki, dokumenty, rachunki i umowy. Wprowadź system segregowania, by było wiadomo, gdzie co się znajduje. Pamiętaj, że dokumenty finansowe trzeba przechowywać przez 5 lat.
  6. Szafa z ubraniami. Ale to już dłuższa historia

Generalne porządki w szafie

Porządki w szafach z ubraniami najczęściej trwają w nieskończoność. Zazwyczaj w naszych garderobach niewiele się zmienia i wiele rzeczy zostawiamy na później. A to duży błąd.

Wydaje nam się, że zrzucimy kilogramy, wrócimy do wagi sprzed ciąży albo wróci nam ochota na noszenie sukienek. Nawet jeśli tak jest, to w takiej sytuacji najczęściej i tak kupujemy nowe rzeczy. Dlatego warto pozbyć się i złudzeń, i starych rzeczy. Wiadomo, że do niektórych z nich mamy sentyment, ale trzymanie ich w szafach tylko zajmuje miejsce. I zaprząta nasz umysł.

Ubrania możesz oddać potrzebującym, którzy będą się bardziej z nich cieszyć. Możesz także podarować je komuś bliskiemu albo po prostu sprzedać. Rynek sprzedaży ubrań z drugiej ręki jest bardzo szeroki. Pozwoli ci to na odzyskanie pewnej kwoty, którą możesz przeznaczyć na kolejne zakupy.

Kobieta układająca rzeczy w szafie i robiąca porządek w ubraniach
Układanie ubrań w szafie to jeden z najważniejszych elementów wiosennego sprzątania, fot. deagreez
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto