Grzybica - leczenie i domowe sposoby

Co to jest grzybica i w jaki sposób możemy się nią zarazić

Grzybica jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez grzyby. Zarodniki grzybów bytują praktycznie wszędzie i bardzo łatwo się nimi zarazić. Zakażeniu sprzyja wilgoć i ciepło. Na zakażenie grzybicą szczególnie podatne są osoby z osłabionym systemem immunologicznym, osoby starsze oraz osoby żyjące w stresie. Grzybicy sprzyja przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków. Na rozwój grzybicy u ludzi wpływa również zanieczyszczenie środowiska, stosowanie środków grzybobójczych, które powodują uodpornienie się grzybów, jak również dodawanie antybiotyków do pasz zwierząt hodowlanych, jako stymulatorów wzrostu. Do powstania grzybicy stóp mogą przyczynić się także nieodpowiednie buty oraz wady budowy powodujące np. przykurcz palców.

W normalnych warunkach, zdrowy organizm jest w stanie zwalczyć zarodniki grzybów. Jednak wystarczy osłabienie, aby grzyby zainfekowały organizm. Dlatego też zaleca się dezynfekcję narzędzi u fryzjera czy kosmetyczki oraz unikanie korzystania z butów, ubrania i przedmiotów higieny osobistej należących do innych osób.

Objawy, rodzaje i leczenie grzybicy

Występują dwa rodzaje grzybic:

  • grzybica powierzchowna, występująca na skórze owłosionej i nieowłosionej, jak grzybica paznokci, stóp, skóry, jamy ustnej,
  • grzybice narządowe i uogólnione, jak grzybica układu moczowego, płuc i ogólnoustrojowa.

Najczęściej występującym problemem jest grzybica skóry, jak grzybica stóp czy paznokci. Jej pierwszym objawem jest pieczenie i swędzenie skóry. Skóra staje się biaława, rozmiękczona i łatwo pęka. Pojawia się też ból i brzydki zapach. Grzybica paznokci objawia się zmianą zabarwienia paznokcia, który zaczyna się kruszyć i rogowacieje.

Grzybica skóry objawia się okrągłymi zmianami rumieniowymi o zaczerwienionych brzegach. Natomiast różowe lub żółtobrunatne plamy o nieregularnym kształcie, występujące głównie na skórze klatki piersiowej, plecach i na owłosionej skórze głowy, określa się jako łupież pstry.

Leczenie grzybicy należy podjąć u dermatologa. Leczenie zaczyna się od badań mikroskopowych mających na celu wykrycie patogenów. Początkowo stosuje się środki zewnętrzne. Dopiero, gdy nie pomogą, stosuje się leki doustne. Warto pamiętać, że leczenie grzybicy jest długotrwałe i nie należy go przerywać.

Ważnym narzędziem w walce z grzybicą jest odkażenie butów, ubrań i narzędzi. Po zakończeniu kuracji skarpetki i ręczniki należy wygotować. Gąbki czy szczotki lepiej wyrzucić. Zaś buty należy zdezynfekować przy użyciu formaliny lub chinoksyzolu.

Jak stosować proszek do pieczenia na grzybicę

Domowe sposoby leczenia grzybicy stóp i paznokci

Najczęściej występującym problemem jest grzybica stóp i paznokci. Leczenie polega na stosowaniu miejscowym środków na skórę w postaci maści, kremów, pudrów, płynów czy żelów. Środki doustne stosuje się dopiero wtedy, gdy nie pomogą leki zewnętrzne.

W czasie leczenia grzybicy warto posiłkować się także domowymi sposobami, takimi jak:

  • mydło przeciwgrzybicze,
  • soda oczyszczona lub proszek do pieczenia,
  • ocet jabłkowy,
  • płyn Lugola zmieszany z nadtlenkiem wodoru,
  • olejek herbaciany,
  • wyciąg z pestek grapefruita,
  • czosnek,
  • talk.

Jak używać proszek do pieczenia na grzybicę

Domowe sposoby na grzybicę stóp warto stosować na początku, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Jednym z dobrych sposobów jest proszek do pieczenia lub soda oczyszczona. Proszek do pieczenia w większości składa się z sody oczyszczonej, która ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

Dobrym sposobem na grzybicę stóp jest moczenie stóp w roztworze sody oczyszczonej. W tym celu wsyp do miski z ciepłą wodą pół szklanki sody oczyszczonej i mocz stopy przez około 20 minut, dwa razy dziennie. Na zakończenie wytrzyj stopy ręcznikiem papierowym.

Innym sposobem jest zmieszanie proszku do pieczenia z wodą i tak wykonaną papką wcieranie w zmienione miejsca. Po trzech minutach spłukujemy stopy i wcieramy proszek antygrzybiczy. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Domowe sposoby na grzybicę paznokci – 6 najskuteczniejszych metod.

Moczenie stóp w roztworze sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia pomoże także na inne problemy ze stopami. Ten domowy sposób pomocny jest na:

  • grzybicę stóp i paznokci,
  • ukąszenia komara,
  • swędzenie stóp,
  • nadmierną potliwość,
  • brzydki zapach stóp,
  • kurzajki,
  • zmiękczenie naskórka w celu pozbycia się zrogowaciałej skóry,
  • usunięcie przebarwień po ciemnym lakierze do paznokci,
  • w celu relaksacji zmęczonych nóg.

W przypadku grzybicy stóp lub paznokci należy regularnie stosować moczenie w sodzie lub proszku do pieczenia. Innym sposobem są okłady z sody i soku z cytryny. Z tych składników robimy rodzaj pasty, którą wcieramy w chore miejsca. Okład pozostawiamy na kilka minut, po czym zmywamy.

Sodę lub proszek do pieczenia można zastosować również do dezynfekcji obuwia, co jest bardzo ważne w przypadku grzybicy stóp i paznokci. Sodę wsypujemy do butów i odstawiamy je na kilka godzin. Dzięki temu ograniczymy rozwój choroby.

Pamiętajmy jednak, że wszelkiego rodzaju domowe sposoby powinny być uzupełnieniem leczenia i środkiem wspomagającym leczenie zlecone przez lekarza. Domowe sposoby dobrze jest zacząć od razu, gdy infekcja zaczyna się rozwijać. Nie powinny one jednak zastępować właściwego leczenia. Domowe sposoby przynoszą ulgę, lecz mogą być za słabe, aby trwale usunąć grzybicę, która może nawracać. Grzybice należą do dolegliwości trudnych do usunięcia i nawracających. Ponadto są zaraźliwe i szybko możemy zarazić wszystkich domowników. Dlatego też warto stosować różne metody, zarówno leczenie zlecone przez lekarza, jak i proste, babcine domowe sposoby.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej