Czym charakteryzuje się brama garażowa segmentowa?

Brama segmentowa jest zbudowana z segmentów paneli bramowych. Przesuwają się one w górę na rolkach. Gdy brama jest otwarta, chowa się w pomieszczeniu, ustawiona równolegle do sufitu. Tym samym nie ogranicza miejsca na podjeździe. W zależności od potrzeb może być otwierana ręcznie lub za pomocą napędu.

Oszczędność miejsca nie jest jedyną zaletą bramy garażowej segmentowej. Do tej listy należy także dodać szczelną konstrukcję, jak również wygodę w codziennej eksploatacji. Co istotne, przy odpowiednim użytkowaniu tego typu bramy nie są podatne na częste awarie.

Jak wygląda samodzielny montaż bramy garażowej segmentowej?

Montaż bramy garażowej segmentowej najlepiej przeprowadzić w pomieszczeniu już po wykonaniu wszelkich niezbędnych prac budowlanych. Pozwala to na uniknięcie jej przypadkowego uszkodzenia lub zabrudzenia. Bardzo ważne jest to, aby każdy etap przeprowadzić starannie, ponieważ popełnione błędy mogą niekorzystnie wpłynąć na trwałość lub sprawność działania bramy.

Etap pierwszy – przygotowanie do montażu

Aby przygotować garaż do montażu bramy, niezbędne jest wykończenie kilku elementów. Są to:

  • nadproża (znajdują się nad otworem wjazdowym),
  • węgarki (boczne przestrzenie od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu),
  • posadzka (powinna być wykończona).

Trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na to, aby otwór garażowy miał wymiary zgodne z bramą.

Montaż bramy garażowej segmentowej – etap drugi, czyli zamocowanie niezbędnych elementów

Na tym etapie montażu bramy garażowej łatwo o błąd. Instalacja wszystkich elementów niezbędnych do prawidłowego działania bramy jest pracochłonna i wymaga dużej precyzji. W podanej kolejności należy wykonać następujące czynności:

  • przygotować segmenty bramowe (przykręcić zawiasy),
  • przykręcić kątownik pionowy,
  • przykręcić prowadzenie pionowe,
  • włożyć segmenty bramy i dokręcić zawiasy z rolką,
  • przykręcić prowadzenie poziome,
  • zamontować wał ze sprężynami,
  • nakręcić sprężyny,
  • wykonać podwieszenie z kątowników perforowanych.

Wszystko musi być wykonane starannie i zgodnie z instrukcją. Inaczej brama nie będzie prawidłowo działać. Jest to proces skomplikowany, któremu trzeba poświęcić sporo czasu – dlatego jego samodzielna realizacja jest trudna, ale możliwa do wykonania, jeśli dysponuje się wiedzą i niezbędnym sprzętem.

Nowoczesna brama garażowa segmentowa w białym kolorze - bramtech.com.pl
Jak samodzielnie zainstalować bramę garażową segmentową w domu?

Etap trzeci – ustawienie poszczególnych elementów i sprawdzenie poprawności działania bramy

Gdy rolki prowadzące są przytwierdzone, można przejść do ustawienia naciągu sprężyn, a następnie do zamontowania stalowej linki (na dolnym segmencie bramy garażowej). Etap ten to także ustalenie właściwej długości linki i przymocowanie jej do górnej ościeżnicy. Na koniec należy skontrolować, czy wszystko działa prawidłowo.

To pokazuje, że montaż bramy garażowej segmentowej jest wieloetapowy. Wymaga pewnych umiejętności i wykorzystania specjalistycznych urządzeń. Osoby, które mają wątpliwości, czy ze wszystkim się uporają, powinny zaufać w tej kwestii profesjonalistom.

BramTECH (https://www.bramtech.com.pl/bramy-garazowe-segmentowe) – fachowa pomoc w doborze oraz montażu bramy garażowej segmentowej. Skontaktuj się z producentem, aby znaleźć idealny dla siebie model!

ikona podziel się Przekaż dalej