Kiedy warto kupić klimatyzator

Mogłoby się wydawać, że zamiast kupować przenośne urządzenia, które zajmują miejsce, lepiej zainwestować w stacjonarną klimatyzację. Nie do końca jest to prawdą. Klimatyzacja jest jak najbardziej potrzebna w dużych obiektach, natomiast tam, gdzie mamy do ochłodzenia zaledwie kilka pomieszczeń (a czasem tylko jedno), będzie nietrafioną inwestycją. Można oczywiście zamontować klimatyzację w prywatnym domu, ale koszt jest dość wysoki. Tymczasem przenośny klimatyzator w sklepie eldom.eu można kupić już za niewiele ponad tysiąc złotych.

Klimatyzator przyda się w małym, jednoosobowym biurze, które tylko wynajmujemy. Jeśli właściciel nie zadbał o zamontowanie klimatyzacji, nie ma sensu inwestować w sprzęt, którego nie będziemy mogli zabrać ze sobą.

Warto mieć klimatyzator, jeśli mamy domek na działce. Nie ma się co oszukiwać – w sezonie letnim zazwyczaj jest w nim gorąco.

Jak działa klimatyzator

Powoli, ale skutecznie. Klimatyzator potrzebuje czasu, żeby obniżyć temperaturę we wnętrzu. Czas ten jest zależny od wydajności urządzenia i powierzchni domu lub biura. Z technicznego punktu widzenia klimatyzator to dwa wymienniki ciepła, dwa wentylatory, sprężarka i zawór rozprężający. Integralną częścią klimatyzatora jest rura, która odprowadza ciepło na zewnątrz. Można ją np. wystawić przez okno.

Nazwa „klimatyzator” często jest stosowana zamiennie z nazwą „wentylator”. Tymczasem to dwa skrajnie różne urządzenia. Wentylator to wiatrak, który daje uczucie chłodu dzięki nawiewowi, ale fizycznie nie jest w stanie obniżyć temperatury w pomieszczeniu. Kiedy go wyłączymy, natychmiast przestaniemy czuć orzeźwiający chłód. Natomiast efekty pracy klimatyzatora są wyczuwalne długo po jego wyłączeniu.

Jak wybrać klimatyzator przenośny

Wybierając przenośny klimatyzator, warto zawczasu zaplanować, gdzie będziemy go używać. To znacznie ułatwi zakup. Wśród ważnych cech klimatyzatorów warto wymienić:

  • Obsługiwany zakres temperatur – im szerszy jest ten zakres, tym więcej zapłacimy za urządzenie. Jeśli mamy swoją ulubioną temperaturę, nie musimy kupować klimatyzatora oferującego dużą różnicę między temperaturą minimalną i maksymalną. Klimatyzator Eldom KLC7000 możemy zaprogramować w zakresie 16 – 31°C.
  • Maksymalna powierzchnia pomieszczenia – ten parametr ma wpływ na skuteczność pracy klimatyzatora. Jeśli w dużym biurze ustawimy klimatyzator zdolny obsłużyć jedynie małą altankę ogrodową, nie oczekujmy cudów.
  • Programator – wygodna funkcja pozwalająca ustalić, o której godzinie urządzenie włączy się samoczynnie. Przydatne, jeśli np. wracamy z pracy do domu o stałej porze.
  • Pilot zdalnego sterowania lub obsługa za pomocą smartfona – wygoda, która w dzisiejszych czasach jest już standardem. Mało kto decyduje się na zakup urządzenia bez możliwości zdalnego sterowania. Opcje sterowania za pomocą aplikacji ma między innymi klimatyzator Eldom KLC9100.
  • Liczba trybów pracy klimatyzatora – szczególnie przydatny jest tryb nocny i timer.
  • Funkcje dodatkowe – oprócz chłodzenia przydaje się też nawiew i funkcja osuszania.
  • Głośność pracy – klimatyzator nie jest urządzeniem bezgłośnym, ale też nie na tyle głośnym, żeby przeszkadzał w normalnym funkcjonowaniu. Klimatyzator emitujący dźwięk na poziomie 60 dB pozwoli na swobodną rozmowę.
  • Wbudowane kółka – ponieważ klimatyzator nie należy do lekkich urządzeń, warto szukać takiego, który można przetoczyć z pokoju do pokoju, zamiast dźwigać.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej